Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fast rising kenyan musician Madini classic has taken a swipe at celebrated musician and alivyonipenda hitmaker Otile Brown .

http://www.instagram.com/mitego.co.ke

Madini who came to limelight with the cover to wasafi classic signee Rayvannny kwetu song , has rated the new collaborated TAMU SANA song between Otile and Shetta as a wasted project .

In a post , Madini alledged that Otile Brown has been fast to criticize artists like Bahati for not having good voice , not doing justice to big collabo and having poor song writing skills whereas him is also way not good as he thinks

The kalongolongo master argues that In his opinion he thinks Otile will have performed better .”jamanie muda mwingine sisi wasaani tunapoongea kwenye media mara nyingi mmesikia tukisema kwamba tushikane mikono tupeane support kwa wenzetu ili tufike mbali , lakini nilishangaa kipindi flani akisema kwamba Bahati amewaste collabo Na kudai Kua eti Bahati hajui kuandika Na akaona bora angemwandikia sawa.Haya maneno aliziandika kwenye socail media platformz zake watu wengine walimshangilia sana hehe!!!nilisikia Ila nikasema freshly pengine yeye yuajua sana lakini sasa mbona kwangu mimi nahisi huu wimbo nimeuskiza Leo unaitwa #Tamu sana ni yake Shetta au maanake nahisi Shetta kaifanyia haki sana Ile biti zaidi ya mhusika mkuuu….”wrote Madini.

Shetta na Otile

Though many will take Madini classic sentiments as creating an opportunistic beef to earn him fame the Musician has debunked such thoughts firming that he is only being just and helping a colleague

Cha msingi tusapotiane tukusoane kwa upendo Na heshima ili wanaotusoma kama vile role models wao waige tabia njema kutoka kwetu Ila huo wimbo sio tamu “Added Madini.

#MitegoEA

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.